[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Odezwa #Riseup4Rojava, #WomenDefendRojava i #DefendRojava

Agresywna wojna rozpętana 9 października przez armię Turcji i jej jihadistycznych sprzymierzeńców przeciw Demokratycznej Federacji Północnej i Wschodniej Syrii przyniosła również falę globalnej solidarności i oporu. W ostatnich tygodniach stało się dla nas jasnym, że opór ludów Północnej Syrii jest nierozerwalnie związany z globalną walką z faszyzmem, patriarchatem i kapitalizmem. Na całym świecie miliony ludzi protestuje przeciw niesprawiedliwości i kapitalistycznej eksploatacji. Protesty w Chile, Boliwii, Kolumbii, Libanie, Iraku, Tunezji, Iranie i Katalonii jednoczą się we wspólnym żądaniu świata opartego o sprawiedliwość społeczną.

Widać teraz, że bez pokonania faszyzmu w Turcji nie jest możliwe zabezpieczenie demokratycznych osiągnięć w innych częściach Kurdystanu i na całym Bliskim Wschodzie. Do niedawna Północno-Wschodnia Syria była oazą stabilności w regionie. W ramach Autonomicznej Demokratycznej Administracji Północnej i Wschodniej Syrii, 5 milionów Syryjczyków o różnym pochodzeniu etnicznym i religijnym – Kurdów, Arabów, Chrześcijan (Ormian, Asyryjczyków, Chaldejczyków i Syriaków), Turkmenów, Czeczenów, Alewitów i Jezydów – żyło w pokojowej koegzystencji.

Z jednej strony to opór Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) oraz bojownicy i bojowniczki sił samoobrony YPG i YPJ zmusili faszystowski reżim Turcji i mędzynarodowe mocarstwa do ograniczenia tureckiej inwazji rozmaitymi, tak zwanymi, układami i zawieszeniami broni. Z drugiej strony to setki tysięcy osób w niezliczonych miastach na całym świecie stworzyło pomost nadziei dla Rojavy.

Międzynarodwoa koalicja przeciw Rojavie.

Międzynarodowa polityka przeciw Rojavie – czy to w formie bezpośredniej wojny prowadzonej przez Turcję, czy też pośredniej roli USA, Rosji i Unii Europejskiej, czy w końcu ignorancji międzynarodowych organizacji z ONZ na czele – ujawnia istnienie międzynarodowej koalicji przeciw Rojavie, której celem jest unicestwienie nadziei na lepszy świat jaką tworzy model alternatywnej demokracji w Północno-Wschodniej Syrii/Rojavie oraz utrzymanie kolonialnego statusu Kurdystanu.

Utworzenie w Rojavie systemu opartego na radykalnej demokracji, wyzwoleniu kobiet i ekologii jest historycznym krokiem dla rewolucji w Kurdystanie i demokratyzacji całego Bliskiego Wschodu. Zwycięstwo to przykuło uwagę świata i stało się nowym początkiem dla uciśnionych osób zamieszkujących ten region, które i którzy, zbudowali system samorządu, który daje głos wszystkim społecznościom. Ogólnoświatowa solidarność z Rojavą pokazuje, że walka o wyzwolenie jest międzynarodowa i nie zna granic!

Przełamując stan normalności

Kampania masowej eksterminacji prowadzona przez turecki faszystowski reżim trwa w najlepsze. Jej objawy to tysiące więźniów politycznych, dewastacja kulturowego dziedzictwa ludzkości, przyrody i kurdyjskich miast, wymuszone rządy komisaryczne, faktyczne odebranie prawa do głosowania a w końcu atak i czystki etniczne w Rojavie. Wszystkie te działania odbywają się za przyzwoleniem międzynarodowej społeczności państw. Lud Północnej i Wschodniej Syrii tymczasem nadal podważa ten system swoją walką w obronie rewolucji tworząc w tym regionie kołyskę dla światowej demokracji.

Pamiętając o tym, wzywamy do międzynarodowego dnia akcji 14 grudnia. Wspólne wyraźmy swój gniew na turecką agresywną wojnę, wynieśmy go na ulice i place naszych miast. Przełammy stan normalności. Tak długo jak trwa zabijanie, musimy kontynuować naszą walkę.

Solidarność z ogólnoświatowym ludowym oporem! Razem przeciw faszyzmowi i patriarchatowi![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top