Bahar Saldırıları: Direnişte Birleşelim – Dem dema azadîye!


Bahar Saldırıları

Direnişte Birleşelim – Dem dema azadîye!

Bahar gelmek üzere, tıpkı yılın bu zamanı tomurcuklanan doğa gibi, bizler için de yeni bir umut, yeni bir direnç ve yeni bir enerji anlamına geliyor bahar. 10 Şubat’ta faşist AKP-MHP rejiminin kontrolündeki Türk işgal ordusu, Güney Kürdistan/Kuzey Irak’da yer alan Özgürlük Hareketi gerillalarının kontrolündeki Medya Savunma Alanları’na bağlı Gare bölgesine yönelik “Pençe-Kartal” adıyla geniş ölçekli yeni bir işgal saldırısı başlattı. Yanlızca 4 günün ardından, faşistler karşı karşıya kaldıkları destansı direniş karşısında tamen geri çekilmek zorunda kaldı. Son model Nato savaş teknolojisine, devamlı hava gözetlemesine, onlarca F-16 savaş uçağının gerçekleştirdiği aralıksız bombardımana ve yüzlerce, binlerce özel kuvveti konuşlandırılmalarına rağmen sahaya ayak basamadılar ve nihayetinde antifaşist gerilla güçlerinin kararlılığı, devrimci iradesi ve taktiksel üstünlüğü sayesinde yenildiler. Bu, tehlikenin sonu anlamına gelmese de, hem direniş için tarihsel bir zafer hem de son sözün henüz söylenmediğinin kanıtlarından biridir.

Gerilla örneği bize gösteriyor ki ezilenler savunmasız değildir ve teknolojik, lojistik, materyal, ekonomik ve sayı üstünlüklerine sahip bir düşmanı yenecek güçtedir. 21. yüzyılın koşullarında devrimi gerçekleştirmek hala mümkündür. Bir çoğumuzun devlet ve sermaye karşısında hissettiği güçsüzlük duygusu bir kandırmacadan ibarettir; sıyrılmamız gereken bir duygudur. Kürdistan dağlarında, işgal altındaki Rojava topraklarında ve Türkiye’deki şehirlerle hapishanlerde süren antifaşist direniş, Rojava’daki devrim ve dağlarda, Şengal, Maxmur ve Rojava’da demokratik özerklik, kadın özgürleşmesi ve ekolojik yaşam ve ekonomi temelinde inşa edilen alternatif yaşam; her biri devrimin gerçekleştirilmesinin mümkün olduğuna dair yaşayan birer kanıtdır.

Fakat bütün bu devrimci projeler ciddi bir faşist ve emperyalist tehditle karşı karşıya. Gare’yi işgal girişimi ne türünün ilk örneğidir ne de son olacaktır. Özgür Rojava topraklarına yapılan saldırılar aylardır sürüyor. ABD-Nato ve Türkiye ile yerel işbirlikçileri KDP-ENKS’nin Kürt Özgürlük Hareketi’ne, özellikle de PKK’ye yönelik yürüttüğü kapsamlı imha planı yıllardır devam ediyor. Afrin, Serekaniye ve Gire Spi’nin işgali bu temeldedir. Türkiye’nin Suriye ve Irak’ta sürdürdüğü sınır ötesi operasyonlar uluslararası düzeyde kabulleniliyor, destekleniyor ve dahası, harekete ve topluma yönelik geniş kapsamlı bir özel savaş politikası yürütülüyor. Abdullah Öcalan’ın İmralı zindanında süren tecridi ve son yıllarda binlerce devrimci yoldaş, aktivist, politikacı ve gazetecinin tutsak alınması da bu temelde gerçekleşmektedir.

Bizler direnişte birleşiyoruz! Aşağıda sunduğumuz etkinlik önerileri antifaşist, antikapitalist ve antiemperyalistlerin birliğini ve Türk faşizmi ile bütün faşizmlere, patriyarkaya, kadın kırımına ve ekolojik yıkıma karşı birleşik direnişi güçlendirmek ve zindandaki yoldaşlarımız için harekete geçmek, yalnızca direniş kültürümüzü büyütmek için değil, devrimin müdafaası için verilmesi gereken bir mesajdır. Aynı zamanda, yaşamlarını devrim için feda eden, gündelik yaşamımızdaki direniş ve mücadelelerimizde bize yol göstermeye devam eden şehitlerin anısı uğrunadır.

 

Şimdi Özgürlük Zamanı! -Dem dema azadîye!

-Kürdistan’ın işgaline, Türk faşizmi ve onun uluslararası destekçilerine karşı birarada duruyoruz!

-Kürdistan’ın ön saflarında ve Türkiye zindanlarında süren antifaşist direniş ile enternasyonal ölçekte yanyana, omuz omuza duruyoruz!

-Türk faşizmine geçit vermeyeceğiz ve enternasyonel ölçekte düzeni bozup gündelik hayatı sekteye uğratacağız!

-Uluslararası Freedom for Öcalan (Öcalan’a Özgürlük) kampanyasını destekliyor, tecrinin son bulması ve politik tutsakların serbest bırakılması için harekete geçiyoruz!

-Rojava ve Kürdistan’ın diğer parçalarındaki kadınların devrimi destekliyoruz!

-Antikapitalist bir perspektiften ekolojik yaşam için savaşıyoruz -ekolojik yaşam antifaşist ve antikapitalist olmalıdır!

-Eşit ve onurlu bir yaşam için mücadele ederken düşenleri anıyoruz. Devrimin değerlerini pratiğe dökerek ve gündelik mücadelelerimizde yaşatarak onların izinden gidiyoruz!

Bu esaslar doğrultusunda, birleşik bir bahar taaruzuna çağırıyoruz! Gare’deki kazanım ve devam eden tehlike bizleri taaruza geçmeye ve bir diğer kapsamlı işgal saldırınısı beklemeden insiyatif almaya teşvik etmekte. Ne de olsa savaş da direniş de hergün yaşanmakta. Bahar burada! Newroz, özgürlük ve direnişin bir sembolü, hemen önümüzde: Şimdi Özgürlük Zamanı! -Dem dema azadîye!

Direnişte birleşelim – Bir arada güçlüyüz!

Bu baharı “Direnişte Birleşelim” ortak şiarıyla kutlamaya çağırıyoruz. Gelin, faşizme karşı yerel, bölgesel ve enternasyonal ölçekte bir arada duralım ve Kürdistan’daki devrimi doğrudan destekleyelim. Birbirinden farklı mücadelelerimizi birleştirirsek güçlüyüz, çünkü bizim gücümüz dayanışmanın gücü! Gelin çeşitliliği ve direnciyle direnen, hayat veren, o en uzun ve zorlu kışların korktuğu, tomurcuklanan bahar gibi olalım. Gelin içinde yaşamak istediğimiz, bütün düşmanlarımızın korktuğu, alternatif yaiamı pratikte inşa etmeye olan bağlılığı devam eden ve birlikte direnen insanların birleşik baharı olalım.

Ortadoğu’daki devrim kazanacak – Faşizm yenilecek!

RiseUp4Rojava

Women Defend Rojava

Make Rojava Green Again

Internationalist Commune of Rojava

Tevgera Ciwanen Şoreşgerî

13 Mart 2021

 

Ana Etkinlikler:

18 Mart: Siyasi tutsaklar günü

19 Mart: Küresel iklim eylemliliği günü

19-21 Mart / Newroz: Newroz kutlamaları ve Newroz kapsamında kitlesel gösteriler

21-28 Mart: Kahramanlar (Şehitleri Anma ve Hatırlama) haftası

27-28 Mart: Şehitler anısına bölgesel yürüyüşler

4 Nisan: Abdullah Öcalan’ın doğum günü. Özgürlük ve Abdullah Öcalan’ın anlamına dair yaratıcı eylemlilikler.

25 Nisan: RiseUp4Rojava ağının 2. yıldönümü

1 Mayıs: 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı

8 Mayıs: Antifaşist eylem günü

 

Konsept:

Herkesi kendi başına harekete geçmeye ve insiyatif almaya çağırıyoruz: Blokaj, düzen bozma, ve işgal! Yaratıcı olun, fikirlerinizi, eylem ve etkinliklerinizi bizimle paylaşın. Oturma eylemleri, buluşmalar, tartışmalar, seminerler, web seminerleri ve konferanslar organize edin. Yerel mücadelelerinizi Kürdistan’daki devrim ve dünyanın diğer yerlerindeki mücadelelerle birleştirin!

Bu taaruz çağrısının bir parçası olarak, RiseUp4Rojava ağı birgün silah endüstrisi, diğer gün turizm sektörü ve benzeri hedeflere yönelik belirli günlerde ortaklaşa ve doğrudan eylemlilik çağrıları yapacak zaman zaman. Bunun haricinde, yukarıda belirttiğimiz ana etkinlikleri hep beraber “Direnişte Birleşelim” şiarının altında örgütlenmeye çağırıyoruz.

Direnişte Birleşelim – Dem dema azadîye!