15 Ağustos Ruhu Yaşıyor!

Gerîla’nın özgürlük için yürüttüğü kahramanca mücadelesi ile #UniteInResistance! (direnişte birleş!)

Harekete geçelim ve Türk faşizmini birlikte ezelim #SmashTurkishFascism (Türk faşizmini yık)

15 Ağustos yalnızca herhangi bir tarih değildir. 37 yıldır bugüne kadar, tarihi önemi Kürdistan, Ortadoğu, Avrupa ve dünyanın geri kalan yerlerinde anılmaya devam ediliyor. Bu atılım, sadece önemli bir günün olmayıp ama aynı zamanda Kürdistan’da günlük olarak devam eden mücadeleyi yeniden canlandıran ve dünya çapında milyonlara ilham veren bir umut, direniş ve devrimci mücadele çağını başlattı!

15 Ağustos 1984, Kürt Özgürlük Hareketi’nin silahlı mücadele ve gerilla savaşını başlattığı gündür. PKK güçlerinin – yıllarca süren hazırlıkların ardından – işgal altındaki Kuzey Kürdistan’da (Bakur) Eruh ve Şemzinan’da polis ve askeri karakollara saldırmasıyla Türk sömürgeciliğine net bir yanıt vermesi ve o zamanlar yaygın olan umutsuzluk ve yenilgi atmosferini kırdığı tarihidir. Şehit Agit (Mahsum Korkmaz) öncülüğündeki küçük bir grubun Türk faşistlerine karşı kararlı eylemleri, yenilgi havasını bozarak 14 Temmuz 1982’deki kahramanca zindan direnişi mirasını devam ettirdi. Türkiye’de 12 Eylül 1980 faşist darbesinden sonra bir çok devrimci hareketler ve muhalif sesler ya ezildi ya da sürgünde mülteci olmayı seçti. Ancak 1982’de insanlığın yüz karası kabilinden olan Amed Zindanı’nda gerçekleştirilen direniş ve 15 Ağustos 1984’teki kararlı eylemler faşistleri şoke etti. 15 Ağustos sadece bir hareketi başlatmakla sınırlı kalmayıp, günümüzde de hala devam eden devrimci sürecin manifestosu oldu!

Küçük bir grubun eylemi milyonların mücadelesine dönüştü. 15 Ağustos eylemi olmamış olsaydı ne 1990’lardaki kitlesel ayaklanmalar, ne demokratik siyaset alanındaki atılımlar, ne de Rojava devrimi gibi kazanımlar elde edilemezdi. 15 Ağustos sıradan bir yıl dönümü ya da sadece bir anma günü değildir; 15 Ağustos, bölgede çığır açan devrimci sürecin başlangıç ​​anıdır; devrimci mücadeleyi kararlılıkla sürdürme sözümüzü her gün tazeleme günüdür!

15 Ağustos’un kararlı direniş ruhu, gerillaların Türk Faşizmine karşı günlük direnişinde büyük bir özveri ve kahramanlık örneğidir. Gerilla, 100 günden fazla bir süreden beri, Türk faşist devletinin 23 Nisan’dan beri Metîna, Zap ve Avaşîn bölgelerine yönelik topyekûn saldırısına karşı, Ortadoğu’da ve diğer yerlerde devrimi kahramanca direnip savunarak destansı bir hikâye daha kaleme alıyor. Türkiye’nin faşist AKP-MHP diktatörlüğü, özellikle son 6 yıldan itibaren özel bir konsept dahilinde Kürt halkının ve bölgedeki tüm anti-faşist güçlerin özgürlük ve direniş iradesini kırmak için elinden gelen her şeyi yapmıştır. Türk faşist devletinin mevcut topyekün saldırısı, 2015 ve 2016 yıllarında Kuzey Kürdistan şehirlerindeki savaşın, 2018’de Efrîn’in, 2019’da Girê Spî ve Serêkaniyê işgalinin ve Xakurkê ve Heftanîn bölgelerinde gerillalara yönelik savaşlarının bir devamıdır. Ne kadar vurgulasak yine de azdır: Rojava’da devrimin kazanımlarının arkasında durmak ve savunmak, aynı zamanda 15 Ağustos direniş ruhunun ve devrimci kararlılığını devam ettiren gerillanın kahramanca mücadelesinin arkasında durmak ve onu savunmak demektir.

Türk faşizmi tek başına bu saldırıları gerçekleştirmiyor. Kürdistan ve Ortadoğu’daki devrim, başta ABD ve Batı Avrupa olmak üzere dünyanın oportünist ve emperyalist devletleri ile onların işbirlikçileri ve kapitalist çıkarcı güçleri ile birlikte AKP-MHP faşizmine teknolojik, askeri, mali, siyasi ve diplomatik destek sağlayan diğer devletler tarafından, günübirlik olarak saldırıya uğruyor. Bu nedenle anti-faşist ve devrimci güçler olarak yaşadığımız ülkelerde ve tüm dünyada, Türk faşizminin tüm askeri, diplomatik ve ekonomik işbirliklerine karşı harekete geçerek, devrimle dayanışmamızı göstermeye ve onu savunmaya devam etmemiz önemlidir.

Herkesi Direnişte Birleşmeyi Sürdürmeye Çağırıyoruz!

Yaratıcı eylemlerle sokakları harekete geçirelim!

Onları Engelleyelim, Çalıştırmayalım, yerlerini işgal edelim!

(RiseUp4Rojava’nın web sitesindeki hedef haritasına göz atın)

15 Ağustos direniş ruhuyla ve gerilla mücadelesiyle birleşerek Türk faşizmini yeneceğiz, Kürdistan’ı savunacağız, özgür yaşamı inşa edeceğiz.

Ortadoğu’da devrim kazanacak – faşizm kaybedecek .

Yaşasın enternasyonal dayanışma!

Rojava Enternasyonalist Komünü

Genç Enternasyonalist Kadınlar

RiseUp4Rojava (Rojava için Ayağa Kalk) İnisiyatifi